FP100R07N3E4BOSA1
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
FP100R07N3E4BOSA1
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 100 A
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Tray
Series : EconoPIM™ 3
Package / Case : Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 1.95V @ 15V, 100A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 650 V
Supplier Device Package : Module
Mfr : Infineon Technologies
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C
Current - Collector Cutoff (Max) : 1 mA
IGBT Type : Trench Field Stop
Power - Max : 335 W
Input : Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 6.2 nF @ 25 V
Configuration : Three Phase Inverter
NTC Thermistor : No
Base Product Number : FP100R07
Description : IGBT MOD 650V 100A 335W
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union,
Model Number : FP100R07N3E4BOSA1
Contact Now
IGBT Module Trench Field Stop Three Phase Inverter 650 V 100 A 335 W Chassis Mount Module